Nowy początek

Ten blog nie pójdzie na zmarnowanie!
EDIT: piszę to dokładnie 4 lata od pierwszej notki, czyli od kiedy powstał ten blog – 8 lipca 2012! Wow, ale przypadek…

Będę tu opisywać postępy mojej pracy magisterskiej. Tylko tak mogę być na bieżąco z tym co robię.

Z dedykacją dla mojej Mamy  i Taty, żeby wiedzieli czym się zajmuję.

I pozdrowienia dla Siostry która wpadła na ten pomysł.

Poniżej krótkie Q&A (czyli sesja pytań i odpowiedzi – przyp. dla rodziców).

Jaki jest tytuł mojej pracy magisterskiej?

Analiza i implementacja algorytmów grafowych w paradygmacie MapReduce.

Ale o czym to jest?

Po pierwsze, jest to o grafach. Grafy ilustrują połączenia. Mogą to być relacje między ludźmi, na przykład sieć społecznościowa, czyli między dwoma użytkownikami istnieje krawędź jeśli są znajomymi. Może to być też sieć www, czyli jeśli jakaś strona internetowa zawiera link do innej strony to istnieje między nimi krawędź.

Mam zatem do rozwiązania parę problemów na grafach. Najprostszym z tych problemów to znajdowanie najkrótszej ścieżki ze źródła. Załóżmy, że naszym grafem jest sieć artykułów polskiej Wikipedii, czyli  jeśli w artykule X jest link do artykułu Y to istnieje krawędź z X do Y. Wybieram sobie zatem jakiś artykuł, będzie on moim źródłem i sprawdzam ile razy trzeba klikać w linki w kolejnych artykułach żeby dotrzeć do każdego artykułu.

Rozwiązanie tego problemu jest znane od lat. Trudność zadania polega na tym, że tych danych o Wikipedii jest bardzo dużo. Gdyby liczyć to wszystko na jednym komputerze zajęłoby to bardzo dużo czasu… Dlatego mam do dyspozycji 19 uczelnianych komputerów, żeby obliczyć sposób jak można by to policzyć szybciej.

Do pomocy mam model MapReduce, który ułatwia pisanie programów w systemie rozproszonym. Programista nie musi myśleć jak komputery mają się komunikować żeby wykonać obliczenia, wystarczy odpowiednio podzielić program na części.

Łatwo brzmi, ale wymaga wiedzy na temat obliczeń równoległych. Programista nie musi myśleć o komunikacji między maszynami pod warunkiem, że są dobrze skonfigurowane. A mój promotor przyznał, że nikt nie miał okazji tego porządnie skonfigurować i przy okazji pracy magisterskiej, pomogę mu to zrobić.

Tak więc póki co, zamiast postępów w pracy magisterskiej, konfiguruję sobie środowisko. Szczegóły niebawem w przyszłych notkach…

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s